Siyah İnci Nereden Satın Alınır?

Yazar 6 Permalink 2
Her Siyah inci Gerçek Orjinal “Tahiti” Yani Gerçekten Siyah inci midir? Ya da Gerçek Siyah İnci ‘yi Nasıl satın alabiliriz..  Müşterilerimizin Sıklıkla sorduğu bu soruyu genişçe ele almaya çalışalım…..
  İstiridye içerisinde Doğal yani Dışarıdan hiç bir boya/kimyevi madde ile müdahale edilmeden kendiliğinden Siyah renk oluşabilen tek inci türü Tahiti Adasında “inctada margaritifera”
istiridye canlısının içerisinde yetişebilen Tahiti İncisidir…

 

Doğası gereği Tamamen Koyu Siyah olan bu inciler, yansımalar neticesi ile  kremsi beyaz dan, Gümüşümsü gri renklere, yosun yeşilinden, yanar dönerli Tavus kuşu renk tonlarında olabilmektedir.. Tahiti incileri çoğunlukla yüksek kalitedeki pahalı mücevherle ile birlikte kullanılır.
Boya ile Müdahale / Boyalı İnci Nasıl Olur?  

Tatlı su incileri inci familyasında en düşük fiyatlı olan inci türleridir. Tatlı su, Akoya incilerinin üzerine kimyasal boya işlemi ile Siyah renkte İnci elde edilebilir… (inci boyama teknikleri de kendi içinde ayrılır kolay ve basit yöntemlerinin yanı sıra uzun süreç sonunda elde edilen siyah Akoya incileri de vardır (Tahiti rengine kısmen yakın) iyi, maliyetli bir teknik ile Akoya incileri boyanırsa kısmen güzel görünümlü ve uzun vadede kullanılabilecek sonuçlar doğurur. Ancak kolay yöntemler kullanılarak boya işlemine tabi tutulursa Siyah incilerin üzerindeki Siyah rengin atması yüksek muhtemeldir.. Ayrıca önemli konulardan biriside değerli taşta parlaklık ve ışıltının güçlü, etkili olması öncelikli aranan özelliklerdendir.  Boyalı tatlı su incileri Tahiti incisin benzersiz Siyahın yanında Mat ve donuk görüntüye sahiptir. Pürüzsüzlük ve yansıma farkları da eklenince önemli bir görüntü değişikliğine neden olmaktadır…
Gerçek olduğunu Nasıl anlarım.?  İncinin Gerçekliğini Dişlerinize sürterek anlayabilirsiniz. Dişinize sürttüğünüzde gıcır gıcır bir ses ve titreşim hissiyatını size veriyorsa Bu gerçek bir kültür incisidir. Tabi Her Siyah renkteki Gerçek kültür incisi yukarıda bahsettiğimiz gibi değerli olduğu anlamına gelmiyor.
Renk Farkını Nasıl Anlarım: En zor kısmı da budur. Eğer elinizde Orjinal Tahiti Siyah inci yoksa karşılaştırma yapmayacağınız için Tecrübesiz bir gözün tek başına ayırt etmesi imkansız gibidir..
Laboratuar Sertifikası: Yurtdışında internette makul fiyata satılan Tahiti incileri adı altındaki ürünlerin çoğunluğu gerçeği yansıtmaz bu yüzden En Güvenli yöntem sadece firma sertifikası değil Laboratuvar Sertifikalı Siyah İnci Satın almaktır..  Satışa sunduğumuz “Tahiti” Siyah incilerin Kendine ait özel Seri numarası, kendi gerçek Fotoğrafı, ağırlığı, şekli ve Hangi Familyadan ne incisi olduğunu tek tek açıklayan Laboratuvar Sertifikası ile birlikte sizlere gönderilir… Üstelik bu sertifikanın üzerindeki karekod uygulaması ile sertifikanızın doğruluğunu kendiniz de online Laboratuvar Merkezinden kontrol edebiliyorsunuz…

Laboratuardan Kendim Test Ettirebilir miyim: Evet dilerseniz siz de bizim gibi elinizdeki değerli inci için bir Sertifika alabilirsiniz… Türkiye de tek yetkili Akredite DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ‘nde bulunan GEMOLOJİ TEST LABORATUVARIDIR.

Prof Dr. Murat HATİPOĞLU ‘nun Bizim için Test ettiği Siyah Tahiti incisinin Sertifikası.

Test ücreti:350TL

Ege Üniversitesi Siyah inci (Tahiti) Belgesi

Testimizi Yaptıktan Sonra Prof.Dr Murat HATİPOĞLU ‘nun İnci Nereden Satın Alınmalı Sorusu ile ilgili Düşüncelerini buradan izleyebilirsiniz.

Makaleyi okuyup Prof.Dr. Murat HATİPOĞLU ‘nun video belgeselini izledikten sonra aklınıza takılanları aşağıda yanıtlamaktan memnuniyet duyarım…

Saygılarımla Vedat ÇELİK

6 Comments
 • Adnan
  Şubat 16, 2018

  Merhaba inci sertifikası için ne yapmam gerekiyor ve sertifika ücreti ne kadar

  • incitr
   Şubat 16, 2018

   Merhaba Adnan bey, Yukarıdaki makalemde iki sorununda cevabı mevcut:)

   • reyhan
    Ekim 15, 2020

    merhaba. hatay iskenderundan reyhan ben. buradaki kuyumcular elimdeki istiridye içindeki incinin hakiki okyanus incisi olduğunu ve kıymetli olduğunu söylediler. ben onu satmak istiyorum şu an ihtiyacımdan dolayı fakat sertifika alabilmem için size göndermem gerekiyor sanırım. nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba?

    • incitr
     Ekim 16, 2020

     Merhaba Reyhan, Sertifikayı Dokuz Eylül Üniversitesi GEMOLOJİ TEST LABORATUVARINDAN Alabilirsiniz. Telefon Numarası: 0-232-3012562

 • Gülçin
  Şubat 22, 2022

  Incime sertifika almak istiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • incitr
   Şubat 24, 2022

   Makale belirttiğimiz DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ‘nde bulunan GEMOLOJİ TEST LABORATUVARI ile irtibat kurup incinize sertifika alabilirsiniz Gülçin hanım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.